داعشیهای ازبکستانی مسافرین هزاره را در زابل ربوده بودند

داکتر نور خالدی
داکتر نور خالدی

به گفته عزیز یکی از گروگانهای آزاد شده “افرادی که آن ها را گروگان گرفته بودند، به زبان ازبکی صحبت می‌کردند”. جانعلی که حدود ۵ ماه قبل اسیر شده بود، روز سه شنبه ۱۹ عقرب درجمع هشت نفری بود که آزاد شدند. او میگوید که “این افراد در دست یک فرمانده ازبک به نام فرمانده اسد اسیر بودند.” به گفته یک بزرگ محل، گروگان‌گیران افراد ربوده شده را در منطقه آب قل ولایت زابل نگهداری می‌کردند. افرادی که تحت نام “شبکه‌ انار” فعالیت دارند، افراد غیر نظامی را گروگان گرفته و تحویل افراد وابسته به داعش که جنگجویان ازبکستانی هستند، می‌داده‌اند.

سایت شبکه خبری “بی بی سی” با فردی مصاحبه کرده که ماه حوت سال گذشته در افغانستان توسط افراد مسلح ربوده شده بود. این فرد به نام عزیز، اهل ولایت بامیان که در تاریخ مذکور در ولایت زابل توسط افراد مذکور گروگان گرفته شده بود، در این مصاحبه از شرایط بسیار دشواری گفته که در هنگام اسارت تحمل کرده است. 

وی که در روز واقعه با موتر سرویس مشغول سفر بوده، می گوید نمی داند موتر سرویس در کجا متوقف شد و فقط متوجه شده که افراد مسلح، او و گروهی دیگر از سرنشینان را به ولسوالی خاک افغان ولایت زابل منتقل کردند.

عزیز که بعد از ۹ ماه شکنجه طاقت فرسا اکنون جان سالم بدر برده، می‌گوید بعد از ربوده شدن، از جاده کابل- قندهار ۵ الی ۶ ساعت سفر کردند تا به محل استقرار افراد مسلح رسیدند. افرادی که آن ها را گروگان گرفته بودند، به زبان ازبکی صحبت می‌کردند، ولی او و سایر همقطارانش فقط همان ساعتی را که در مسیر راه بوده‌اند توانستند چهره این افراد را ببیند. به گفته او، همه ربایندگان ازبک بودند.

داعشیهای ازبکستانی مسافرین هزاره را در زابل ربوده بودندعزیز می‌گوید که خودش خبرندارد که شمار گروگان‌ها چند نفر بوده‌است. وی اظهار می دارد که به گفته مردم، شمار گروگان ها ۳۱ نفر بوده‌ که در چنین صورتی، ۵ نفر از گروگان ها به گفته او کشته شده‌اند و از سرنوشت یک نفر نیز اطلاعی در دست نیست.

جانعلی که حدود ۵ ماه قبل توسط افراد گروه طالبان اسیر شده بود، روز سه شنبه ۱۹ عقرب درجمع هشت نفری بود که آزاد شدند. او میگوید که این افراد در دست یک فرمانده ازبک به نام فرمانده اسد اسیر بودند. به گفته وی، در درگیری میان نیروهای گروه طالبان و داعش که چند روز قبل در این منطقه رخ داد، فرمانده اسد کشته شد و اسیران به دست گروه طالبان افتادند و طالبان نیز این افراد را به بزرگان محلی ولایت زابل تحویل دادند و آنان بعداً به ولسوالی جاغوری ولایت غزنی در جنوب افغانستان منتقل شدند.

۳۱ نفر از مسافرین غیر نظامی مربوطه به قوم هزاره افغانستان در تاریخ چهارم حوت سال ۱۳۹۳ در ولسوالی شاه جوی در ولایت زابل گروگان گرفته شدند. از این گروگانها ماه ثور امسال رها شدند.
پنج نفر از این افراد نیز دیروز رها شدند و به گفته گروگان‌ها، پنج نفر آنان در مدت اسارت کشته شده و از سرنوشت یک نفر آنان نیز اطلاعی در دست نیست. دو زن و یک کودک دیگر نیز در گروگان این افراد مسلح بودند که دیروز همراه با پنج گروگان دیگر رها شدند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.